В опитите си да установят кои храни са с полезно действие в борбата с проблемния висок холестерол, учените правят редица изследвания върху животни, от които извеждат съществени заключения, касаещи средствата за понижаване на холестерола и при хората
За провеждане на опитите си с животни специалистите спират избора си върху прасета, предвид сходствата им с човешкия организъм по отношение проблемите с холестерола, кръвното налягане, сърцето и сърдечно-съдовите заболявания, причинени от неправилно и нездравословно хранене. В своите опити те залагат на изготвяне на специален хранителен режим за отделните групи животни, в който залагат определени пропорции боровинки.
В първата експериментална група прасета се дават 1% боровинки, като допълнение към менюто от соя, овес и преобладаващо количество ечемик. Във втората група животни процентите боровинки са 2%, съответно в третата група – 3% и в четвъртата – 4% боровинки. След захранването на четирите експериментални групи прасета с определения процент боровинки за период от няколко месеца е установено, че нивата на „лошия“ холестерол се повлияват най-добре във втората група – тази с умерения прием на боровинки от по два процента.
За хората това количество, съотнесено към телесната им маса, се равнява на две до три купички от полезния плод, в зависимост от килограмите на човека. При тези опити в междинния вариант с най-добър резултат се е установило, че нивото на холестерола е паднало с над 10%, което е забележително постижение и дава сериозни основания да се смята, че е открито много успешно средство за понижаване на холестерола и при хората.
Друго установено при проведените опити с животни е, че холестеролът се повлиява в по-голяма степен при тези, чийто хранителен режим включва преимуществено растителни видове храна. С други думи казано, консумирането на храни с растителен произход и включването на няколко купички боровинки към здравословното ежедневно меню до голяма степен ще даде положителни резултати по отношение намаляване на високия холестерол.
Проблем при боровинките е тяхната силно изразена сезонност, а тяхно предимство е масовото им разпространение в планински и полупланински местности, където, освен на свободната му беритба, човек може да се наслади и на изключително красивите гледки и чист въздух.
Повече за добрия и лош холестерол можете да откриете на сайта www.phytostanols.com