Гумите винаги са били и ще бъдат неразделна част от оборудването на вашият автомобил, като са едни от най-важните части за коли на които трябва да се обръща по-често внимание. Автомобилните гуми са изработени от висококачествен каучук. Голяма част от шофьорите мислят, че създаването им е лесна работа, но това изобщо не е така !
Сега ще ви опишем всичките процеси, през които се преминава за създаването на една автомобилна гума :
- Вътрешна гума – това е първият слой на гумата и негова основна цел е да пречи на въздуха да напуска гумата. Този слой в повечето случай се изгражда от обикновен каучук.
- Нишков корпус или корпус от нишки – този слой на гумата се изработва от финни нишки, които са направени от арамидни влакна. Нишките са от изключителна важност за конструкцията на гумата и определят нейната форма и помагат тя да не се променя.
- Укрепващ слой от нишки – този слой е съставен от множество финни стоманени нишки инкрустирани в самата гума.
- Предпазващ слой – нишките намираши се в този слой помагат гумата да запази формата си при различните предавки, на които карате и различните сезони при които използвате гумите.
- Протектор – това е най-горният слой на гумата. Ние всички знаем за него, обаче не знаем, че той трябва да бъде достатъчно мек, за да гарантира идеално сцепление на гумата при различните температури, но трябва и да предпазва гумата от прегряване заради високата температура на асфалта. Той помага за по-бавното износване на гумата.
- Страница на гумата – помага на гумата в неравностите по пътя и за по-лесното завиване.
- Пръстен – Това е частта от гумата, която плътно прилевна на джантата и не позволява на въздуха да излезе от гумата.